top of page

 גלריית רחוב ע"ש אופיר חן

'גלריית הרחוב' היא מיזם משותף בין המרכז הקהילתי "חוף חפר" לבין הקרן "בשביל אופיר-הקרן לעידוד היצירה לזכרה של אופיר חן ז"ל" שנהרגה במדבריות המלח של בוליביה בגיל 22. אופיר עסקה מרבית שנותיה באמנויות שונות והייתה לה נתינה ענקית לכולם. יוזמי הרעיון ומפיקי 'גלריית הרחוב' הם נעמי ויפתח חן מבית חרות, הוריה של אופיר, מתוך רצון להמשיך את דרכה של אופיר ומתוך אמונה שכך אפשר יהיה להגביר את השיח בין התושבים, את תחושת השייכות למקום ואת המודעות לסוגיות חברתיות וסביבתיות המעסיקות את כולנו. הגלריה הוקמה בשנת 2016 במרחב הציבורי של כפר ויתקין. את התערוכות אצרו יעל מרגלית, עדי אדר, רוני דורון אוחיון ואפי גן.

 

 

האמנות מחברת בין אנשים, נותנת תקווה ומשרה אופטימיות, עושר צבעוני ושמחת חיים, כפי שאופיר הייתה.

מאז הקמתה הוצגו בגלריית רחוב התערוכות:

בית

Sep. 2015

נושא המשקף את המכנה המשותף שבין האמן ליצירתו ובין האמנות למקום. המקום שאנו קוראים לו בית הוא אישי ופרטי, אך בית הוא במובנים רבים גם עניין של קולקטיב, של קבוצה ושל שיוך חברתי. הבית תוחם ומגונן על חבריו, אך גם מבקש מהם להגיע להסכמה על חוקים ומנהגים. 

בית מוגדר על ידי מי שנמצא בתוכו, אך הוא מוגדר לא פחות על ידי הסביבה. בתערוכה הציגו 21 יוצרים ואמנים בני המקום. 

השייכות הטמונה בליבו של המושג "בית" נכחה בכל העבודות בדרכים שונות וחיברה את כל היצירות, היוצרים והצופים למכנה משותף גדול -  כולנו בני בית בעולם.

בית

קהילות עניין

Sep. 2016

קהילות עניין

'אברא כדברא' 

Dec. 2017

בה הוצגו עבודות שהציגו עולם ניסתר ובו אינטרפרטציה אמנותית על קסמים וניסים, אשליות, כישופים, פיות, וכמובן גם הטכנולוגיה הפנטסטית שלצדנו. העבודות יכולות להיות עשויות מצבעים, מפיקסלים, מהדבקות, מחימר, ממילים או טקסט וכיד הדמיון הטובה.

'אברא כדברא' 

'רשמי חיים'

Feb. 2019

תערוכת יחיד של יחיאל (חיליק) סמדר. התערוכה היא בבחינת סגירת מעגל. היאהוצגה במרכז כפר
הולדתו, מקום ממנו יצא בגיל צעיר אל העולם הגדול. חלק ממשפחתו מתגורר בכפר ועל כן התערוכה ונופיה "שייכים" במידה זו או אחרת גם לכפר ולנופיו . המיקום של גלריית הרחוב ליד בית התרבות ההיסטורי של הכפר, על הכביש הראשי, ממקמים את יצירתו כאן כתחנת מוצא ותחנת יעד חשובים.

'רשמי חיים'

באנו חושך לגרש - מצלמים רגעי אור בחיים

Dec. 2015

הוצגה בחג החנוכה-חג האור, ועסקה במפגש שבין חושך לאור בחיים שלנו, גם במישור האישי וגם במישור החברתי. נשים, גברים וטף מקטן ועד גדול, הוזמנו להצטרף לפעילות במהלכה עברו תהליך חווייתי של משמעות האור בחיים שלנו, צילמו רגעי אור בחיים שסייעו להם 'לגרש את החושך'. 

התערוכה יצרה מפגש עם שני הפנים של עולמנו – חושך ואור. 

בתערוכה הוצג המפגש העוצמתי בין סיפורנו כאנשים פרטיים, מחד, וכבני אנוש, מאידך, והראתה שבתוך כל החושך שעוטף אותנו אפשר למלא את חיינו באור גדול. 

27 היצירות הרב תחומיות שנבחרו לתערוכה הכילו ציור, צילום, פיסול, כתיבה וטכניקות מעורבות.

באנו חושך לגרש - מצלמים רגעי אור בחיים

עצים מה הם רוצים?

Feb. 2017

בתערוכה זו הציגו האמנים נקודות מבט והתייחסות שונות לנושא. בהמשך לסדנא המקדימה הם יצרו עבודות במדיומים שונים - בציור, בצילום, בפיסול, בקולאז' סריגה, בהדפס ובכתיבה. כל אמן הביע את החיבור האישי שלו ל״מה עצים רוצים״.

עצים מאפשרים לנו מבט על הרצון המולד בצמיחה ומעניקים לנו הרבה מתנות חינם מעצם היותם מי ומה שהם. עצים מזכירים לנו שאף לנו יש שורש, גזע וענפים הנישאים מעלה מתוך רצון בלתי מתפשר לצמוח. בסיפור המקראי יש לעץ תפקידים חשובים בהתפתחות האנושית. כך הוא נתן לנו דעת כבר בגן העדן וענף של תקווה בסיפור המבול. ההשראה הגדולה ביותר שהם נותנים היא נתינה ללא תנאי.

עצים מה הם רוצים?

'27 המוזות'

Mar. 2018

ביום האשה הבינלאומי המצוין ב 8.3 הוצגה תערוכה ייחודית בגלריית הרחוב בה לקחו חלק 27 נשים מישובי 'חוף חפר'. הנשים הצטלמו בדמות אשה אשר מהווה עבורן השראה, ניסו לחקות עד כמה שניתן, בלבוש, בתנועה ובסגנון הצילום. התמונות הוצגו בגודל של כ - 2 מ"ר כל אחת, מלוות בטקסטים אישיים של משתתפות התערוכה והעבירו תחושה של 'אשה גדולה מהחיים'. התערוכה זכתה ליחס"צ נרחבים בערוצי תקשורת רבים.

בלי פילטר. מסע שורשים מצולם. שכבת סופה, בי"ס רמות ים. מבואות ים מכמורת. בתערוכה הוצגו יצירותיהם של
170 תלמידי השכבה, בני מצווה,  שבטאו את עבודת החקר הכתובה ואת סדנאות הצילום שליוו את שלבי עבודת החקר. העלינו לגלריה את התערוכה "בלי פילטר" בה הוצגו יצירותיהם של 170 תלמידים. סיום פרויקט' שורשים' התאחד עם אירוע פתיחת התערוכה בבית הספר בו נכחה קהילה גדולה של תלמידים, הורים, סבים וסבתות, אנשי חינוך רבים ועוד.

'27 המוזות'

'דרך הים'

May 2019

יש המוחים על הלכלוך ויש מי שהופך אותו לגן פורח. 27 יוצרים ואמנים מיישובי עמק חפר הציגו
עבודות בציור, בתלת מימד, בצילום ובטקסטים ובכולן נמצא הים - כל אחד והים שלו. לאחת הים מסמל אהבה,
לאחר הוא מסמל געגוע.

'דרך הים'

רגעים קטנים גדולים

June 2016

ממלאים את חיינו אם רק ניתן להם תשומת לב ונהפוך אותם לנראים. אלה יכולים להיות רגעים קטנים במובן של יומיומיות, רגע שאולי ראינו כבר פעמים רבות אך בכך שאנו עוצרים ושמים אליו לב אנחנו מוציאים ממנו את גדולתו. 

בתערוכה משתתפים 27 יוצרים ואמנים מחוף חפר שהביעו רגעים משמעותיים שחוו, רגעים מצחיקים ו/או מוזרים וחלקו אותם עם העולם בצילום, בציור, באיור, בכתיבה, בפיסול ובקולאז' או בשילוב של כל אלה.

רגעים קטנים גדולים

'מסביב לשולחן' 

May 2017

27 אמנים ויוצרים מיישובי חוף חפר הציגו בתערוכה פרושים ונקודות מבט שונות לנושא. הם יצרו עבודות בציור, בצילום, בפיסול, בקולאז' ובהדפס.

לכל אחד מאיתנו יש את "המשפחה שלי", זו שאנו מרגישים קשורים אליה. המשפחה היא חלק ממי שאנחנו. זו יכולה להיות משפחה מסורתית, משפחה חדשה, משפחה אחרת או כל קבוצת שייכות שבחרנו לעצמנו. השולחן במטבח מסמל למרביתנו "מדורת שבט", גורם המהווה מוקד של לכידות משפחתית.

'מסביב לשולחן' 

'גלגולו של חפץ' 

Dec. 2018

הפריטים שהוצגו בתערוכה הם פרי חיפוש מרתק אחר גלגולם של חפצים שעברו מדור לדור ונשמרים באהבה עד היום. חפצים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, ומשמשים אותנו בחיי היומיום. בין כל השפע שמזמנים החיים המודרניים, לכולנו יש חפצים עליהם אנו שומרים מכל משמר, גם  אם אינם נכנסים לקטגוריית הפונקציונאליות. חפצים אלה טומנים בחובם סיפורים אישיים ונושאים עימם זיכרונות ממקום, מתקופה, מהיסטוריה משפחתית ומשמשים כגשר לשורשינו, זכר לאבות אבותינו שהיו פעם ואינם עוד 27 סיפורי חפצים שהוצגו בתערוכה מגלמים בתוכם את המיקרוקוסמוס של העולם היהודי/ישראלי במאה השנים האחרונות. תשמישי קדושה ותשמישי מצווה, חפצים שמסמלים סיפורי ציונות ועלייה לארץ ישראל, סיפורי חפצים מהשואה, סיפורי אהבה, חקלאות והתיישבות, כלי מטבח, חפצי אמנות ואומנות, מלאכות שונות ומשחקים.

'גלגולו של חפץ' 

'אצלנו בחצר'

Sep. 2019

'אצלנו בחצר'
bottom of page